Spolek výtvarných umělců Vysočiny, z.s.

oficiální webové stránky

Novinky

Jsme na Facebooku !

Sledujte nás.

,

24. února 2020 - přidáno info o výstavě v NMNM


5. února 2020 - aktualizován seznam členů


6. ledna 2020 - aktualizován seznam členů a přidán článek o výstavě, který vyšel v pátek 3.1.2020


5. prosince 2019 - přidána dokumentace z Výstavy Výtvarná vysočina 2019


26. listopadu 2019 - přidán článek z JL o výstavě Výtvarná vysočina 2019 a fotografie ze zahájení výstavy


6. listopadu 2019 - přidána pozvánka na výstavu v Oblastní Galerii Vysočina v Jihlavě


26. srpna 2019 - přidán článek o výstavě v Telči, který vyšel v JL 


23. srpna 2019 - přidána pozvánka na výstavu Ladislava Kukly v Humpolci


17. srpna 2019 - přidáno info a fotografie ze zahájení výstavy v Telči

15. července 2019 - přidány  / aktualizovány PDF dokumenty pana Ladislava Kukly - tedy Tištěný katalog a Fota z výstav


1. července 2019 - přidán plakát výstavy v Telči


6. června 2019 - přidána pozvánka na výstavu v Telči

8. května 2019 - ostraněna pozvánka na již proběhlou výstavu v Hlinsku


21. března 2019 - přidána fotogalerie z vernisáže v Hlinsku


8. ledna 2019 - přidána pozvánka na výstavu v Hlinsku


7. ledna 2019 - novoroční upgrade stránek, starší novinky přesunuty do historie novinek, aktualizována úvodní stránky a aktualizována sekce Aktivity, výstavy o rok 2018


>> Historie novinek <<

Odkazy:



TOPlist

Spolek výtvarných umělců Vysočiny ( SVUV) je dobrovolnou výběrovou organizací sdružující výtvarné umělce a teoretiky bez rozdílu, zda se jedná o profesionální nebo neprofesionální výtvarníky a bez rozdílu, zda členové spolku mají nějaké formální umělecké vzdělání na střední nebo vysoké škole uměleckého směru. O přijetí do spolku rozhoduje pouze kvalita umělecké tvorby.


  V současné chvíli SVUV sdružuje 32 řádných členů, na výstavě v Nitře se tedy představuje polovina výtvarníků z našeho spolku. Domníváme, že i tak je výstava reprezentativní a velmi dobře demonstruje pestrost umělecké tvorby našich členů.


Zastoupeni jsou tak například členové, kteří se zabývají uměleckou fotografií – jsou to autoři jako Petr Klukan, Jaroslav Hedbávný, Vladimír Brauner a Josef Prodělal.


Zastoupeni jsou i výtvarníci starší generace s bohatou zkušeností s různými technikami malby a využitím různých materiálů jako olejových barev, akrylů nebo voskových pastelů – k těmto nejzkušenějším autorům patří například Jindřich Boška, František Dörfl, Svatava Brunová, Eva Milichovská nebo Ladislav Kukla.


Zastoupeni jsou i výtvarníci střední generace, kteří velmi rádi a úspěšně experimentují s různými formami a materiály. K takovým experimentátorům patří především Zdeněk Šplíchal, Milan Nestrojil nebo Lubomír Kerndl. Za upozornění z této střední generace jistě stojí Paul Ewert, z jehož jména je zřejmé, že není původem českým občanem. Skutečně, Paul Ewert pochází z Lucemburska, Vysočinu si však velice oblíbil a v současné době žije část roku v Lucembursku a část v Třebíči na Vysočině. Od dětství má vášeň ke klasické a současné hudbě a ve své výtvarné tvorbě se velmi často věnuje vzájemným vztahům mezi hudbou a výtvarným uměním.


Ve spolku máme i několik sochařů, z nichž se na výstavě představují Pavel Toman a Leopold Habermann. Pavel Toman tvoří své abstraktní sochy především ze dřeva, zatímco Leopold Habermann z kovu. Tyto kovové realizace jsou často velké a těžké, proto i komplikovaně přepravitelné. Pro výstavu v Nitře proto byla vybrána jen drobnější kovová socha „Pocta Leonardovi“ jako příklad Habermannovy tvorby.


Jsme velice rádi, že na výstavě v Nitře můžeme představit i experimentální tvorbu našeho člena z mladší generace Petra Vlacha. Některé své obrazy bičuje, šlape po nich a pálí je plamenem. Snaží se vymýšlet nové techniky, jeden obraz například dělal jenom prsty, při tvorbě jiného zase používal jenom špachtle. Rád pracuje s velkými formáty, což je i případ jím prezentovaného díla v Nitře – obrazů ONA (SHE) a JEJÍ DUŠE (HER SOUL). K obrazu ženy opět použil bičování a na druhém plátně vyjádřil její duši týranou démonem.


O každém z vystavovaných autorů by se daly napsat dlouhé traktáty. Jedná se totiž o autory zkušené, s rozsáhlou uměleckou tvorbou a bohatou výstavní činností. Nejdůležitějším pro diváka a návštěvníka výstavy je však vlastní vizuální a subjektivní zážitek. Přejeme tedy všem, aby byla výstava pro návštěvníky zajímavá, přínosná a inspirativní.


25. září 2015                                                         PhDr. Pavel Toman, předseda SVUV