oficiální webové stránky
Novinky

Jsme na Facebooku !

Sledujte nás.


3. března 2023 - aktualizovány probíhající výstavy


2. ledna 2023 - přidána pozvánka na výstavu v Litovli


30. prosince 2022 - smazány neaktuální výstavy


23. září 2022 - aktualizovány probíhající výstavy, upgrade redakčního systému, pluginů a PHP


7. července 2022 - obrazy Petra Vlacha lze nyní shlédnout na výstavě Lidská práva v Itálii


18. ledna 2022 - přidány chybějící obrázky do sekce Aktivity, výstavy


14. ledna 2022 - přidána pozvánka na výstavu Petra Vlacha v zámecké konírně Muzea Vysočiny v Třebíči


17. listopadu 2021 - Aktualizovány probíhající výstavy


31. srpna 2021 - Přidány fotografie ze zahájení výstavy ve Žďáru nad Sázavou a aktualizován seznam členů


20. srpna 2021 - Přidána pozvánka na výstavu v rámci festivalu Slavnosti jeřabin


30. června 2021 - Přidána pozvánka na výstavu Barvy a tvary


7. února 2021 - Přidána pozvánka na výstavu v Třebíči


27. října 2020 - Přidán rozsáhlý novinový článek k 30. výročí vzniku SVUV


15. září 2020 - Přidána fotogalerie z vernisáže v Dačicích


26. srpna 2020 - Odebráno info k výstavě ve Žďáře - k dohledání zde ... Přidána pozvánka na výstavu Třicítka v Dačicích...


14. srpna 2020 - Přidány fotky a text k výstavě "Ozvěny Vysočiny" ve Žďáru nad Sázavou


3 července 2020 - velký upgrade, úprava našeho profilu na wikipedii, přechod stránek ze systému Joomla na Wordpess, starší novinky přeházeny do historie novinek a moc dalších úprav...
>> Historie novinek <<

Odkazy:TOPlist

Spolek výtvarných umělců Vysočiny ( SVUV) je dobrovolnou výběrovou organizací sdružující výtvarné umělce a teoretiky bez rozdílu, zda se jedná o profesionální nebo neprofesionální výtvarníky a bez rozdílu, zda členové spolku mají nějaké formální umělecké vzdělání na střední nebo vysoké škole uměleckého směru. O přijetí do spolku rozhoduje pouze kvalita umělecké tvorby.


  V současné chvíli SVUV sdružuje 32 řádných členů, na výstavě v Nitře se tedy představuje polovina výtvarníků z našeho spolku. Domníváme, že i tak je výstava reprezentativní a velmi dobře demonstruje pestrost umělecké tvorby našich členů.


Zastoupeni jsou tak například členové, kteří se zabývají uměleckou fotografií – jsou to autoři jako Petr Klukan, Jaroslav Hedbávný, Vladimír Brauner a Josef Prodělal.


Zastoupeni jsou i výtvarníci starší generace s bohatou zkušeností s různými technikami malby a využitím různých materiálů jako olejových barev, akrylů nebo voskových pastelů – k těmto nejzkušenějším autorům patří například Jindřich Boška, František Dörfl, Svatava Brunová, Eva Milichovská nebo Ladislav Kukla.


Zastoupeni jsou i výtvarníci střední generace, kteří velmi rádi a úspěšně experimentují s různými formami a materiály. K takovým experimentátorům patří především Zdeněk Šplíchal, Milan Nestrojil nebo Lubomír Kerndl. Za upozornění z této střední generace jistě stojí Paul Ewert, z jehož jména je zřejmé, že není původem českým občanem. Skutečně, Paul Ewert pochází z Lucemburska, Vysočinu si však velice oblíbil a v současné době žije část roku v Lucembursku a část v Třebíči na Vysočině. Od dětství má vášeň ke klasické a současné hudbě a ve své výtvarné tvorbě se velmi často věnuje vzájemným vztahům mezi hudbou a výtvarným uměním.


Ve spolku máme i několik sochařů, z nichž se na výstavě představují Pavel Toman a Leopold Habermann. Pavel Toman tvoří své abstraktní sochy především ze dřeva, zatímco Leopold Habermann z kovu. Tyto kovové realizace jsou často velké a těžké, proto i komplikovaně přepravitelné. Pro výstavu v Nitře proto byla vybrána jen drobnější kovová socha „Pocta Leonardovi“ jako příklad Habermannovy tvorby.


Jsme velice rádi, že na výstavě v Nitře můžeme představit i experimentální tvorbu našeho člena z mladší generace Petra Vlacha. Některé své obrazy bičuje, šlape po nich a pálí je plamenem. Snaží se vymýšlet nové techniky, jeden obraz například dělal jenom prsty, při tvorbě jiného zase používal jenom špachtle. Rád pracuje s velkými formáty, což je i případ jím prezentovaného díla v Nitře – obrazů ONA (SHE) a JEJÍ DUŠE (HER SOUL). K obrazu ženy opět použil bičování a na druhém plátně vyjádřil její duši týranou démonem.


O každém z vystavovaných autorů by se daly napsat dlouhé traktáty. Jedná se totiž o autory zkušené, s rozsáhlou uměleckou tvorbou a bohatou výstavní činností. Nejdůležitějším pro diváka a návštěvníka výstavy je však vlastní vizuální a subjektivní zážitek. Přejeme tedy všem, aby byla výstava pro návštěvníky zajímavá, přínosná a inspirativní.


25. září 2015                                                         PhDr. Pavel Toman, předseda SVUV