Spolek výtvarných umělců Vysočiny ( SVUV) je dobrovolnou výběrovou organizací sdružující výtvarné umělce a teoretiky bez rozdílu, zda se jedná o profesionální nebo neprofesionální výtvarníky a bez rozdílu, zda členové spolku mají nějaké formální umělecké vzdělání na střední nebo vysoké škole uměleckého směru. O přijetí do spolku rozhoduje pouze kvalita umělecké tvorby.
V současné chvíli SVUV sdružuje 32 řádných členů, na výstavě v Nitře se tedy představuje polovina výtvarníků z našeho spolku. Domníváme, že i tak je výstava reprezentativní a velmi dobře demonstruje pestrost umělecké tvorby našich členů.
Zastoupeni jsou tak například členové, kteří se zabývají uměleckou fotografií – jsou to autoři jako Petr Klukan, Jaroslav Hedbávný, Vladimír Brauner a Josef Prodělal.
Zastoupeni jsou i výtvarníci starší generace s bohatou zkušeností s různými technikami malby a využitím různých materiálů jako olejových barev, akrylů nebo voskových pastelů – k těmto nejzkušenějším autorům patří například Jindřich Boška, František Dörfl, Svatava Brunová, Eva Milichovská nebo Ladislav Kukla.
Zastoupeni jsou i výtvarníci střední generace, kteří velmi rádi a úspěšně experimentují s různými formami a materiály. K takovým experimentátorům patří především Zdeněk Šplíchal, Milan Nestrojil nebo Lubomír Kerndl. Za upozornění z této střední generace jistě stojí Paul Ewert, z jehož jména je zřejmé, že není původem českým občanem. Skutečně, Paul Ewert pochází z Lucemburska, Vysočinu si však velice oblíbil a v současné době žije část roku v Lucembursku a část v Třebíči na Vysočině. Od dětství má vášeň ke klasické a současné hudbě a ve své výtvarné tvorbě se velmi často věnuje vzájemným vztahům mezi hudbou a výtvarným uměním.
Ve spolku máme i několik sochařů, z nichž se na výstavě představují Pavel Toman a Leopold Habermann. Pavel Toman tvoří své abstraktní sochy především ze dřeva, zatímco Leopold Habermann z kovu. Tyto kovové realizace jsou často velké a těžké, proto i komplikovaně přepravitelné. Pro výstavu v Nitře proto byla vybrána jen drobnější kovová socha „Pocta Leonardovi“ jako příklad Habermannovy tvorby.
Jsme velice rádi, že na výstavě v Nitře můžeme představit i experimentální tvorbu našeho člena z mladší generace Petra Vlacha. Některé své obrazy bičuje, šlape po nich a pálí je plamenem. Snaží se vymýšlet nové techniky, jeden obraz například dělal jenom prsty, při tvorbě jiného zase používal jenom špachtle. Rád pracuje s velkými formáty, což je i případ jím prezentovaného díla v Nitře – obrazů ONA (SHE) a JEJÍ DUŠE (HER SOUL). K obrazu ženy opět použil bičování a na druhém plátně vyjádřil její duši týranou démonem.
O každém z vystavovaných autorů by se daly napsat dlouhé traktáty. Jedná se totiž o autory zkušené, s rozsáhlou uměleckou tvorbou a bohatou výstavní činností. Nejdůležitějším pro diváka a návštěvníka výstavy je však vlastní vizuální a subjektivní zážitek. Přejeme tedy všem, aby byla výstava pro návštěvníky zajímavá, přínosná a inspirativní.
25. září 2015 PhDr. Pavel Toman, předseda SVUV